اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست؟

اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست؟

اسکیپ روم چیست؟

اگر بخواهیم اسکیپ روم (escape room) یا اتاق فرار را در یک جمله توضیح بدهیم، باید بگوییم اتاق فرار لذت چشیدن آدرنالین یا تجربه حس هیجان محض است.

پیش از هر چیزی بگوییم که اسکیپ روم های ویرا پارک را می توانید از صفحه رزرو آنلاین با ۴۰ درصد تخفیف رزرو نمایید.

اسکیپ روم (escape room) که گاهی اوقات اتاق معما هم نامیده می شود، نه یک اتاق است و نه در آن فراری اتفاق می افتد. در بازی اتاق فرار شما باید در زمانی مشخص که معمولاً یک ساعت است (البته اتاق های طولانی تری هم وجود دارند)، در کنار حس دلهره و ترسی که سناریو و فضای داستان برایتان به وجود می آورد، بتوانید درست و منطقی تصمیم بگیرید و خود و دوستانتان را از مخمصه ای که در آن گیر افتاده اید، نجات دهید.

برای به سرانجام رساندن مأموریت بازی، شما و هم تیمی های تان باید قدم به قدم از عهده حل معماهای اسکیپ روم و چالش های متفاوتی مثل بازی ریاضی، اطلاعات عمومی، بازی با نور و سایه و لیزر، منطق ربط دادن موضوعات مختلف و …. بر بیایید.

فلسفه و هدف طراحی اتاق های فرار

اسکیپ روم ها با استفاده از تکنولوژی های روز، دکورها، فضاسازی و تصویرسازی های متفاوت توانسته اند ماجراهای واقعی و داستانی را تلفیق و شما را به یک تجربه متفاوت دعوت ‌کنند.

همه اسکیپ روم ها با وجود دکورها، بازی ها و سناریوهای متفاوتی که دارند، یک هدف مشخص را دنبال می کنند و آن هم حفظ پویایی ذهن، رشد هوش فردی و اجتماعی و توان کار گروهی شما و هم گروهی های تان است. شرکت در این گونه بازی ها موجب می شود که شما با اعضای خانواده، همکاران، دوستان مدرسه و یا هر جمع دیگری، در کنار هم تفریحی سالم و سازنده را تجربه کنید.

اسکیپ روم یا اتاق فرار ویراپارک

تاریخچه اسکیپ روم

ایده اولیه اسکیپ روم برای اولین بار در سال ٢٠٠٧ میلادی در کافه‌ها و کلوپ‌های شهر کیوتو ژاپن توسط شرکت SCRAP آغاز شد. بعد از ژاپن، پای اتاق های فرار در سال ۲۰۱۱ به سنگاپور باز شد و تا سال ۲۰۱۵، ۵۰ نوع از این بازی در مکان های مختلف نمایش داده شد. بعد از پنج سال، این بازی در مکان های مختلف تفریحی در سراسر آسیا و اروپا رونق پیدا کرد و با استقبال زیادی رو به رو شد. در حدود سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ نیز آمریکایی ها به فکر طراحی و اشاعه این بازی جذاب افتادند و در شهرهای سان فرانسیسکو، سیاتل، سنت لوئیس و نیویورک آن را گسترش داده و شعبه های زیادی از اتاق فرار را تأسیس کردند.

در حال حاضر در دنیا بیش از ۱۰۰۰۰ اسکیپ روم با سناریوهای مختلف وجود دارد.. این بازی جزو پرطرفدارترین بازی های واقعی (Real) دنیا به شمار رفته که. از معروف ترین آن ها می توان به اتاق فرارهای بوداپست، برن و استرالیا اشاره کرد.

اولین اسکیپ روم در ایران در سال ۱۳۹۵ شروع به کار کرد. پس از آن اتاق فرار های. زیادی در تهران و سایر شهرها اعم از شیراز، اصفهان، مشهد، کرج، تبریز، اهواز و. قزوین تأسیس شد. از معروف ترین اتاق فرارهای تهران می توان به. اتاق فرار ویرا پارک، اکو کلاب، برج میلاد، اتاق فرار کوروش، اتاق فرار تجریش،. اتاق فرار جردن، اتاق فرار سعادت آباد، اتاق فرار آنابل، اتاق فرار شب سیزدهم،. اتاق فرار انیگما ، اتاق فرار طاعون و اتاق فرار احضار اشاره کرد.

در حال حاضر بازی اسکیپ روم به یکی از شناخته شده ترین و. پرطرفدارترین تفریح های کشور در میان تمامی سنین تبدیل شده است.

مساحت، تعداد شرکت کننده ها و هزینه اسکیپ روم

میانگین متراژ اسکیپ روم در دنیا، ۴۵ متر مربع بوده و حداقل فضا برای حداقل تعداد شرکت کننده. (دو نفر) بیست متر مربع است. ولی هرچه فضای بازی بزرگ تر باشد، دکورها و. فضاهای متنوع تر و جذاب تری خواهید داشت و تعداد بازیکنان بیش تر خواهند شد.. ولی تعداد بازیکنان اسکیپ روم به صورت معمول ۴ تا ۶ نفر است.

در اتاق فرار شما بسته به داستانی که در بازی دارید، یک تا دو ساعت زمان. دارید تا با استفاده از مهارت های خود اعم از مدیریت زمان، تمرکز ذهنی و کار گروهی،. ماموریت و یا هدف خاص بازی را به سرانجام برسانید.

هزینه اسکیپ روم ها بسته به سناریو و داستان بازی، محل بازی و… متفاوت است.. در اتاق فرارهای تهران، این بازی برای هر نفر از ۷۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ تومان خرج برمی دارد. که البته می توانید از طریق صفحه رزرو آنلاین در ویرا پارک، از ۴۰ درصد تخفیف برخوردار شوید.

 

آخرین مطالب
مجتمع تجاری معین مال

معین مال

مجتمع تجاری معین مال مجتمع تجاری معین مال یکی از مجتمع های تجاری-اداری مجهز شهر تهران است که در نزدیکی

ادامه مطلب...
تماس با ما
اطلاعات خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند:
ما کجاییم؟
تماس با ما
ما کجاییم؟
تماس با ما
ما کجاییم؟
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.